Pravní služby - OBČAN

Výživné

Téměř každý rodič nezletilého dítěte má vůči němu vyživovací povinnost, a to i když není v jeho péči nebo je zbaven rodičovské odpovědnosti. Nárok na výživné mezi sebou mohou mít i manželé, rozvedení manželé nebo i předek vůči potomkovi. Nárok na výživné má i neprovdaná matka po dobu 2 let od narození dítěte a to vč. nákladů vzniklých v souvislosti s těhotenstvím.

🕐 Výživné pro dítě je nutné vymáhat do 3 let od vzniku nároku na konkrétní (měsíční) dávku, aby šlo u soudu předpokládat úspěch. Promlčují se však jen jednotlivé dávky, zákonné vyživovací povinnosti jako takové se zbavit nelze. Zpětně za období 2 let lze vymáhat ještě výživné pro neprovdanou matku a to vč. nákladů vzniklých v souvislosti s těhotenstvím. Ostatní druhy výživného lze nárokovat až ode dne zahájení soudního řízení.

💸 Na výši výživného pro nezletilé dítě má vliv zejména rozsah péče, kterou mu každý z rodičů poskytuje a jejich příjmy. Dalšími faktory jsou pak majetkové poměry každého z rodičů, rozdíl mezi nimi (dítě má nárok zásadně na obdobný životní standard jako rodič), majetkové poměry dítěte, další vyživovací povinnosti rodiče aj.

👧👦 Oprávněnou osobou z výživného je dítě, nikoli druhý rodič. k jeho rukám se výživné pouze platí.

📌 S čím Vám můžeme pomoci?

  • Dohoda o výživném – Nejvhodnější zpravidla je se s druhým rodičem na výši výživného domluvit, k tomu Vás povede i soud. Pokud takovou dohodu předložíte soudu při rozvodu, značně to celý proces urychlí. Soud ji však musí schválit.
  • Soudní řízení o výživném – Pokud se Vám nepodaří dohodnou, rozhodne o nároku na výživné a jeho výši soud. Rozhodnutí o výživném pro nezletilé děti je nezbytným předpokladem pro rozvedení manželství.
  • Zvýšení nebo snížení výživného – Došlo ke změně majetkových poměrů Vašich nebo druhého rodiče nebo došlo ke změně péče o dítě takovým způsobem, že Vaše náklady na dítě jsou v nepoměru s nastaveným výživným? Soud může výši výživného později změnit. 
  • Neplacení výživného – Pokud se druhý rodič vyhýbá placení výživného a máte již v rukou rozhodnutí soudu o stanovení výživného, je možné jej vymáhat exekučně. 
  • Náhradní výživné Po zahájení exekučního řízení je možné žádat od státu finanční pomoc v podobě tzv. náhradního výživného.

🔎 Průběh spolupráce

  • Úvodní konzultace – vysvětlíme Vám postup a možnosti
  • Příprava dokumentů – připravíme potřebné podklady a dokumenty
  • Jednání a podání návrhu – zastoupíme Vás před soudem a zajistíme hladký průběh
  • Zůstaneme v kontaktu – pokud se později ve Vaší situaci cokoli změní a budete potřebovat výši výživného změnit nebo jej vymáhat, budeme připraveni Vám pomoci

Každá situace má svá specifika a možnosti obrany. Kontaktujte nás a společně najdeme nejlepší řešení.

Naše služby poskytujeme za transparentní ceny.

Ceník


Často kladené otázky

Ano, pokud dojde k významné změně poměrů, jako je změna příjmů rodičů nebo potřeb dítěte, může být výše výživného upravena. Návrh na změnu výživného je třeba podat k soudu, který posoudí aktuální situaci a rozhodne o případné úpravě.

V některých případech ano. Vyživovací povinnost rodičů trvá, dokud dítě není schopno se samo živit, například pokud řádně studuje nebo se z objektivních důvodů nemůže nechat zaměstnat. Věk dítěte není jediným kritériem; rozhodující je jeho schopnost samostatně se uživit.

V případě neplacení výživného lze podat návrh na výkon rozhodnutí (exekuci), pokud již máte soudní rozhodnutí, které neplatícímu rodiči ukládá výživné v určité výši platit. Soud nebo exekutor může nařídit srážky ze mzdy, obstavení účtu či prodej majetku neplatícího rodiče. Neplacení výživného může být v nejzávažnějších případech také trestným činem zanedbání povinné výživy.

Potřebujete profesionální radu?

Domluvme se, jak Vám můžeme pomoci.

Sjednat první konzultaci

Úvodní schůzka do 30 min. zdarma.