Nepřiznali vám důchod? Nejste na to sami.
České zákony znají důchod starobní, invalidní či pozůstalostní (vdovský, vdovecký a sirotčí).
👵👴 Starobní důchod náleží těm, kteří dosáhli stanoveného věku a splnili podmínku dostatečné délky pojištění, typicky podle odvodů ze zaměstnání. ♿ Invalidní důchod je určen osobám, jejichž schopnost pracovat je v důsledku zdravotního stavu podstatně omezena. ✝️ Pozůstalostní důchody (vdovský, vdovecký a sirotčí) poskytují zabezpečení blízkým osobám zemřelého pojištěnce.
📌 Ačkoli by měla být pravidla vzniku nároku na důchody jasná, řada lidí se stále setkává s tím, že je jejich žádost o důchod zamítnuta. Rozhodnutí úřadu ale nemusí být konečné. Máte právo se bránit – ať už podáním námitek nebo tzv. správní žaloby. Právě tehdy může mít pomoc advokáta rozhodující vliv. Pomáháme klientům, kteří žádají o důchod nebo se brání proti jeho zamítnutí. Hledáme možnosti, jak důchod přiznat nebo jeho výši ve váš prospěch upravit.
✍️ Co pro vás můžeme udělat
Pomůžeme vám se zorientovat ve vaší situaci, zkontrolujeme podklady, navrhneme postup, sepíšeme potřebná podání a před úřadem vás zastoupíme:
Ozvěte se nám. Rádi si vaši situaci vyslechneme a pomůžeme vám získat důchod, na který máte po právu nárok.
Naše služby poskytujeme za transparentní ceny.
Nárok vzniká dosažením stanoveného věku a odpracováním dostatečné délky pojištění. Vaši konkrétní situaci včetně informativního výpočtu výše důchodu lze ověřit u České správy sociálního zabezpečení.
Důležité je jednat rychle, abyste nepromeškali lhůty k obraně. Proti zamítnutí žádosti o důchod lze podat námitky. Pokud neuspějí ani námitky, lze proti zamítnutí následně podat žalobu ke správnímu soudu. Spolu s námitkami nebo žalobou bývá často potřeba doplnit další potřebné podklady podle typu důchodu.
Invalidní důchod je odstupňován do tří stupňů podle míry poklesu pracovní schopnosti osoby v důsledku zdravotních omezení. Pokles pracovní schopnosti posuzuje specializovaný posudkový lékař ČSSZ, který vychází z předložené zdravotní dokumentace. Časté spory vznikají kolem otázky, v jakém stupni má být invalidní důchod přiznán. V případě podání žaloby soud nechá vyhotovit zdravotní posudek Posudkovou komisi Ministerstva práce a sociálních věcí. Kromě omezené schopnosti vykonávat výdělečnou činnost musí být pro nárok na invalidní důchod splněna i minimální doba pojištění.
Potřebujete profesionální radu?
Domluvme se, jak Vám můžeme pomoci.
Úvodní schůzka do 30 min. zdarma.