Pravní služby - OBČAN

Pracovní spory

Neplní Váš zaměstnavatel povinnosti, které mu plynou ze zákona nebo pracovní smlouvy, ale bojíte se to řešit? Vysvětlíme Vám Vaše možnosti a pomůžeme najít vhodný způsob, jak se bránit.

Pracovní spory se nejčastěji týkají neoprávněné výpovědi, nevyplacené mzdy, nároků z pracovního úrazu či diskriminace na pracovišti. Řešení těchto sporů může probíhat mimosoudně nebo soudní cestou.

📌 Jaké jsou nejčastější pracovní spory?

  • Neoprávněné ukončení pracovního poměru – Zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr pouze způsoby a z důvodů uvedených v zákoně. Opačný postup způsobuje neplatnost takového jednání. V tomto případě je však třeba jednat rychle, protože žalobu je možné podat pouze do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit.
  • Nezaplacená mzda nebo odstupné – Zaměstnanec má právo na včasnou a správně vyplacenou odměnu za práci a pro relevantní situace také náhradu za dobu neodpracovanou. V některých případech zaměstnanci při zrušení pracovního poměru plyne nárok na odstupné.
  • Pracovní úraz a odškodnění – Zaměstnavatel odpovídá za úrazy vzniklé při práci a za jejich následky. Zaměstnanec zase v některých případech odpovídá za škodou, kterou zaměstnavateli způsobil při porušení svých povinností.
  • Šikana a diskriminace – Zaměstnanci mají právo na rovné zacházení bez obtěžování či nátlaku. Opačný postup je v rozporu se zákonem a zaměstnavateli za něj hrozí pokuta od inspekce práce.
  • Spor z konkurenční doložky – Konkurenční doložkou se zaměstnanec zavazuje, že se po skončení zaměstnání zdrží výkonu výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu. Konkurenční doložku však lze uzavřít jen s těmi zaměstnanci, kteří u zaměstnavatele získají specifické a jedinečné zkušenosti a poznatky, jejichž využití by mohlo zaměstnavateli závažným způsobem ztížit jeho činnost.

🚨 Jak se bránit v pracovních sporech?

  • Mimosoudní dohoda – Nejrychlejší a nejlevnější způsob řešení, pokud se strany dokážou domluvit, pomůžeme Vám se zaměstnavatelem jednat věcně a efektivně.
  • Žaloba k soudu – Pokud dohoda není možná, je možné se obrátit na soud a domáhat se svých práv v soudním řízení.
  • Podnět na inspektorát práce – V případě porušení pracovněprávních předpisů se může situací začít zabývat Inspekce práce, která může zaměstnavateli uložit pokutu. 

✍️ S čím Vám můžeme pomoci?

  • Řešení neoprávněné výpovědi – pomůžeme Vám napadnout neplatné ukončení pracovního poměru u soudu
  • Vymáhání nevyplacené mzdy – zastoupíme Vás při vymáhání dlužných částek od zaměstnavatele
  • Odškodnění za pracovní úraz – zajistíme spravedlivou náhradu škody a ušlého výdělku
  • Obrana proti šikaně a diskriminaci – pomůžeme Vám chránit Vaše práva a zastavit protiprávní jednání
  • Podání podnětu na inspektorát práce – zahájení správního řízení může zaměstnavatele povzbudit k tomu dát závadný stav do pořádku

🔎 Jak probíhá spolupráce?

  • Úvodní konzultace – probereme situaci a možnosti řešení
  • Příprava dokumentace – sepíšeme výzvy, žaloby či podněty k úřadům
  • Vyjednávání nebo soudní řízení – zastoupíme Vás při jednáních se zaměstnavatelem nebo před soudem

Každá situace má svá specifika a nabízí jiné možnosti obrany. Kontaktujte nás a společně najdeme nejlepší řešení. 

Naše služby poskytujeme za transparentní ceny.

Ceník

Často kladené otázky

Pokud se domníváte, že výpověď byla neoprávněná, můžete se do dvou měsíců od jejího doručení obrátit na soud a požadovat, aby soud vyslovil, že je neplatná. Vhodné je také zaměstnavateli co nejdříve sdělit, že i nadále trváte na přidělování práce. Bude to mít vliv na náhradu ušlé mzdy, pokud u soudu uspějete.

V některých případech ano. Pokud nemáte odstupné sjednáno v pracovní nad rámec zákona, máte na něj nárok pokud se zaměstnavatel ruší nebo přemisťuje, Vaše pozice se stane z organizačních důvodů nadbytečná nebo nejste schopen vykonávat svou práci pro nemoc z povolání nebo pracovní úraz. Toto se navíc nevztahuje ná zaměstnance pracující na DPP/ DPČ.

Můžete! Ve zkušební době a u tzv. dohodářů sice obecně platí, že je možné pracovní poměr ukončit z jakéhokoli důvodu, to však není úplně pravda. Důvod, pro který s Vámi zaměstnavatel rozvazuje pracovní poměr, nesmí být nikdy diskriminační. Diskriminačním důvodem je mj. i mateřství/ otcovství, ale třeba i věk, pohlaví, rasa nebo náboženské vyznání. Důležité je v tomto případě mít vše zdokumentované, což bývá často největší problém. Pokud s něčím podobným právě bojujete, nebojte se na nás obrátit, pro ochranu Vašich práv uděláme maximum.

Potřebujete profesionální radu?

Domluvme se, jak Vám můžeme pomoci.

Sjednat první konzultaci

Úvodní schůzka do 30 min. zdarma.