Pravní služby - PODNIKATEL

Obchodní smlouvy

Sepíšeme Vaši smlouvu tak, abyste byli adekvátně právně chránění a vymáhání povinností z ní bylo snadné. Pokud již smlouvu máte a potřebujete ji zkontrolovat či zrevidovat, rádi Vám pomůžeme i s tím.

Obchodní smlouvy jsou klíčovým nástrojem podnikání a upravují vztahy mezi firmami, podnikateli i dalšími subjekty. Správně sepsaná smlouva chrání Vaše práva, minimalizuje rizika a zajišťuje právní jistotu pro všechny zúčastněné strany.

📌 Jaké jsou nejčastější typy obchodních smluv?

  • Kupní smlouva – upravuje převod vlastnického práva k věci za kupní cenu
  • Smlouva o dílo – závazek zhotovitele provést určitou práci nebo vytvořit konkrétní výsledek (např. stavební práce, vývoj softwaru)
  • Příkazní smlouva – upravuje vztah mezi příkazcem a příkazníkem, který se zavazuje vykonat určitou činnost, neručí však bez dalšího za výsledek činnosti - specifickými poddruhy je smlouva o (realitním) zprostředkování, komisionářská, zasílatelská, o péči o zdraví
  • Smlouva o obchodním zastoupení – dohoda mezi obchodním zástupcem a zastupovaným o zajišťování obchodu za provizi
  • Smlouva o nájmu nebo podnájmu – upravuje typicky vztahy při pronájmu nebytových prostor nebo movitých věci (např. vozidel)

⚠️ Na co si dát pozor při uzavírání obchodní smlouvy?

  • Nejasně definované pojmy – mohou vést k problémům při plnění smlouvy, pokud nebude možné vyložit je jinak, vyloží se v neprospěch toho, kdo je použil jako první
  • Nevyvážené podmínky – některé smlouvy zvýhodňují pouze jednu stranu. Správné nastavení smluvních podmínek je naprosto klíčové pro zdravé fungování podnikatelského. Může v nich být obsaženo téměř vše a narozdíl od spotřebitele nejsou podnikatelé téměř chráněni před nevýhodnými ujednáními (byť i zde samozřejmě existují výjimky)
  • Ustanovení o sankcích – Efektivní nastavení smluvních pokut, náhrady škody, nesení rizik a možností zániku závazku při vadném plnění je stěžejní pro motivaci stran plnit tak, jak si ve smlouvě ujednaly. Ve chvíli, kdy se tak neděje, jste pak dobře chráněni před negativními dopady do Vaší sféry.
  • Řešení sporů – občas se ve smlouvách objevují rozhodčí doložky, které řešení případných sporů odkazují na řešení před rozhodcem. Budete-li v takovém případě chtít řešit spor i přesto soudně a druhá strana namítne ujednání o rozhodčí doložce, bude muset být spor řešen před rozhodcem.

✍️ S čím Vám můžeme pomoci?

  • Sepsání a úprava smlouvy – zajistíme právně bezvadnou a vyváženou smlouvu tak, aby sledovala Vaše zájmy
  • Kontrola smlouvy před podpisem – upozorníme na rizika a nevýhodné podmínky smluv, které přichystala druhá strana
  • Vyjednání lepších podmínek – pomůžeme Vám upravit smlouvu ve Váš prospěch
  • Řešení sporů – zastoupíme Vás při vymáhání nároků ze smlouvy mimosoudně, v rozhodčím řízení i před soudem
  • Vymáhání dlužných pohledávek – pokud druhá strana nesplní své závazky, pomůžeme Vám domoci se Vašich práv

🔎 Jak probíhá spolupráce?

  • Úvodní konzultace – projdeme Vaše požadavky, identifikujeme rizika a připravíme smlouvu, která na ně bude vhodně reagovat
  • Právní analýza – navrhneme úpravy nebo doporučíme další kroky u smluv, kterými jste již vázáni nebo které připravila druhá strana
  • Jednání s druhou stranou – pomůžeme Vám dohodnout férové podmínky
  • Dlouhodobá podpora – pokud budete později potřebovat reagovat na vývoj Vašich obchodních vztahů, jsme připraveni Vám pomoci

Naše služby poskytujeme za transparentní ceny.

Ceník

Často kladené otázky

1) Zbavení se nebo výrazné omezení povinnosti k náhradě škody při porušení smluvních podmínek druhou stranou. 


2) Extrémně vysoké a jednostranné smluvní pokuty a jejich kumulace s dalšími sankčními prostředky jako např. úroky z prodlení a náhrada škody. V podnikatelských vztazích bude smluvní pokutu soud modedrovat až v krajních případech.

3) Podmínky ukončení smlouvy. Nechcete vstupovat do vztahu, který může druhá strana kdykoli bez jakéhokoli postihu a bez pádného důvodu ukončit, když s ní ve svém bussinessu počítáte. I na to je třeba při konstrukci smluv myslet.

4) Platební podmínky. Při větších transakcích je na místě zajištění závazku ručitelem, zástavou či bankovní zárukou. Nejde-li o léty prověřeného partnera a umožňuje-li to povaha vašeho podnikání, je vhodné vystavit protistraně alespoň zálohovou fakturu na část ceny. 

Rámcová smlouva upravuje dlouhodobou spolupráci a základní podmínky mezi stranami, zatímco realizační smlouva se týká konkrétního obchodu nebo transakce.

Obchodní smlouva by měla jasně definovat smluvní strany, předmět plnění, cenu, platební podmínky, odpovědnost za vady, způsob řešení sporů a možnosti ukončení smlouvy.

Potřebujete profesionální radu?

Domluvme se, jak Vám můžeme pomoci.

Sjednat první konzultaci

Úvodní schůzka do 30 min. zdarma.